Nietrzymanie moczu u kobiet podczas menopauzy - to problem, który możesz wyleczyć!

Menopauza stanowi dla kobiety jeden z trudniejszych okresów w jej życiu - zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej wywołują szereg różnych dolegliwości, które okazują się bardzo dokuczliwe w codziennym życiu. Jednym z “efektów ubocznych” menopauzy jest problem nietrzymania moczu, z którym ma do czynienia aż co druga kobieta w trakcie przekwitania. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu w dojrzałym wieku? Nauczyć się z nim żyć czy może poddać się specjalistycznemu leczeniu?

menopause

Przyczyny nietrzymania moczu a objawy menopauzy

Problem nietrzymania moczu dotyka zazwyczaj kobiety, które w ciągu swojego życia miały do czynienia z kilkoma porodami, częstymi infekcjami układu moczowo-płciowego czy wykonywaniem ciężkich prac fizycznych - to duże obciążenie dla mięśni dna macicy, które w wyniku działania tych czynników zaczynają wiotczeć. Sytuacji nie poprawia też fakt, że kobieta w okresie menopauzy narażona jest na istotne zmiany hormonalne - w tym duży spadek poziomu estrogenów, który zmniejsza elastyczność mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe trzymanie moczu. Choć bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, problem nietrzymania moczu może pogłębiać regularne palenie papierosów - wywołuje to różne zaburzenia wewnętrzne, w tym osłabienie ukrwienia intymnych narządów i mięśni.

Rodzaje nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu może przechodzić przez różne fazy oraz stopnie nasilenia. W związku z tym rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe, które, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w wyniku jakiegoś wysiłku - nie zawsze musi być to podnoszenie ciężkich przedmiotów, lecz nawet zwykłe kichnięcie, kaszel czy intensywny śmiech.
  • niewysiłkowe, czyli wywołane nagłą potrzebą oddania moczu, uczuciem przepełnienia pęcherza, a nawet pozbawionymi kontroli odruchami oddawania moczu.
  • mieszane, stanowiące połączenie niewysiłkowych i wysiłkowych objawów nietrzymania moczu.

Bez względu na to, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia, warto przede wszystkim zgłosić się z tym problemem do wybranego specjalisty - radzą eksperci ze SkinClinic w Warszawie. Zdecydowanie nie należy czekać, aż dolegliwość ta sama ustąpi - nie poddanie tego schorzenia właściwemu leczeniu może sprawić, że problem szybko się pogłębi i stanie się dla nas jeszcze bardziej krępujący.

Nietrzymanie moczu - leczenie

Z problemem nietrzymania moczu możemy skutecznie walczyć. Jest wiele możliwości leczenia, którym warto się poddać, by uniknąć przykrych konsekwencji tej choroby. Wybrany sposób leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania tego schorzenia. W lekkich przypadkach nietrzymania moczu, wystarczające mogą okazać się ćwiczenia mięśni Kegla czy trenowanie pęcherza. Jednak w trudniejszych przypadkach, leczenie nietrzymania moczu wymaga zazwyczaj użycia bardziej radykalnych metod. Lekarz może nam zaproponować przyjmowanie odpowiednich leków hormonalnych, stosowanie gałek dopochwowych, wykonanie elektrostymulacji, zabiegu chirurgicznego lub coraz popularniejszej laseroterapii.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Panie, które dotyka problem nietrzymania moczu coraz częściej decydują się na jego laserowe leczenie. Nic w tym dziwnego, bowiem ta metoda, w porównaniu do innych, charakteryzuje się wysoką skutecznością, a także bezbolesnym i bezinwazyjnym przebiegiem. Ponadto nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rekonwalescencji. Zabieg polega na naświetlaniu ścian pochwy wziernikiem laserowym. Światło pochodzące z lasera wzmacnia ściany pochwy i prowadzi do obkurczenia tkanek, co zmniejsza kąt nachylenia cewki moczowej i pozwala jej z powrotem prawidłowo funkcjonować.

MonaLisa Touch - ekspert od piękna intymnego

W polskich klinikach medycyny estetycznej bardzo często można spotkać się z leczeniem nietrzymania moczu przy użyciu lasera MonaLisa Touch. Jest to urządzenie, które zostało stworzone specjalnie z myślą o zdrowiu i komforcie pacjentek, które zmagają się z różnymi problemami natury intymnej - rekomendują specjaliści ze SkinClinic. Laser ten gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale też wysoką skuteczność w likwidowaniu schorzenia nietrzymania moczu.

Więcej informacji na temat laserowego leczenia nietrzymania moczu znajdziesz na stronie: http://skinclinic.pl/