Menopauza – skuteczny sposób leczenia objawów

Menopauza jest nieuniknionym etapem życia każdej kobiety. Choć nie jest chorobą, to ten czas może być bardzo uciążliwy i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie kobiety. Obok objawów powszechnie znanych, czyli: uczucia gorąca, nadmiernej potliwości, zaczerwienienia twarzy; są jeszcze te rzadziej poruszane, ale równie ważne, dotyczą one podejścia do seksualności. Warto poznać metody skutecznego radzenia sobie z objawami menopauzy. Czasami też konieczna jest wizyta u ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

kobieta w parku jesienią

Terminu „menopauza” używa się do określenia ostatecznego wygaśnięcia czynności jajników, co jest równoznaczne z zanikiem owulacji oraz zdolności reprodukcyjnych kobiety – tłumaczą specjaliści z Klinik Ziemlewski. W zasadzie jego rozpoczęcie wcale nie jest takie oczywiste, bo zależne jest w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań organizmu, w związku z tym może się rozpocząć między 40. a 58. rokiem życia. Menopauzę często myli się z klimakterium, co jest w zasadzie uproszczeniem w mowie potocznej. Uzupełniając i wyjaśniając, menopauza jest tym najważniejszym etap klimakterium.

Przyczyny menopauzy

Przyczyny  menopauzy są dosyć oczywiste - upływ czasu. Organizm starzeje się i zaczynają ujawniać się wszelkie niedogodności związane z tym procesem. Wówczas jeden z istotnych hormonów - folikulotropina - zaczyna tracić swoje pierwotne właściwości. A pełni on bardzo ważną funkcję, bo jest odpowiedzialny za wytwarzanie estrogenów oraz bierze czynny udział w procesie wzrostu pęcherzyków jajowych. W wyniku tych mechanizmów obniża się  produkcja estrogenu. Zmiana ta jest o tyle istotna, że estrogen to bardzo ważny hormon i w pewien sposób wpływa  nie tylko na fizyczność kobiety, lecz także na jej aspekt psychiczny. Rozdrażnienie, wahania nastroju są niejako skutkiem tych strat.

Jakie są objawy menopauzy?

W zasadzie objawy są powszechnie znane, bo i dosyć standardowe, warto tu wymienić chociażby powtarzane przez większość specjalistów: wahania nastrojów, nieprzyjemne i uciążliwe nagłe duszności, uczucie zmęczenia, a z drugiej strony kłopoty ze snem i bezsenność. Kwestią równie ważną, ale stanowiącą swoiste tabu w społeczeństwie jest fakt, że w okresie menopauzy również narządy intymne kobiet ulegają procesom starzenia. A kobieta po 50. roku życia wcale nie musi być wyłączona z życia erotycznego i rezygnować z aktywności seksualnej. A niestety często same się na to decydują, bo odczuwają dyskomfort spowodowany m.in.: suchością pochwy.

Jak sobie z tym poradzić?

Z problemami związanymi ze sferą intymną można skutecznie walczyć, jedną z metod jest niezwykle precyzyjny i mało inwazyjny, a w związku z tym bezpieczny  zabieg Mona Lisa Touch. Zabieg ten zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej – tłumaczą eksperci z Klinik Ziemlewski.

Przebieg zabiegu

Do zabiegu kwalifikuje lekarz, wówczas należy mieć ze sobą aktualne badanie cytologiczne lub zrobić je na miejscu. Zabieg Mona Lisa Touch wykonywany jest przy pomocy specjalnej głowicy, którą lekarz wprowadza do pochwy, głowica ta wyposażonej jest w skaner. Do kanału pochwy dostarczana jest kontrolowana energia lasera, powodując tym samym „ogrzanie” tkanek. Na skutek tego dochodzi do obkurczania się kolagenu w tkance, błona śluzowa pochwy staje się bardziej napięta i elastyczna. W konsekwencji, proces ten powoduje zmniejszenie wiotkości pochwy oraz niwelowanie skutków zespołu jej rozluźnienia. Laser działa bezpośrednio na ścianki, doprowadzając do gruntownej przebudowy całej śluzówki pochwy. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia oraz okresu rekonwalescencji, od razu można wrócić do swoich codziennych spraw. Ważna jest również informacja, że zabieg  stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://www.klinikiziemlewski.pl/kontakt