Sposoby leczenia menopauzy

leczenie menopauzy

Kobiety, u których na podstawie badań stwierdzono wyraźnie, że weszły właśnie w okres przekwitania, często zadają sobie pytanie o to, czy można i w jaki sposób poradzić sobie z tą dość uciążliwą niekiedy dolegliwością? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: można, ale trzeba tego dokonać pod ścisłą kontrolą lekarza i stosować się do jego zaleceń.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia manopauzy, a zarazem uznaną za najskuteczniejszą, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Metoda ta polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów kobiecych czyli estrogenu oraz progesteronu. Zastosowanie tego sposobu walki z objawami menopauzy, pozwala zniwelować występowanie oraz intensywność objawów wypadowych. Poza tym HTZ wpływa też, na zmianę jakości życia kobiety i pozwala jej wrócić do dawnej aktywności. Zmiany te dotyczą przede wszystkim sfery emocjonalnej oraz poznawczej. Terapia hormonalna pozwala też uniknąć osteoporozy. Ma ona też pozytywny wpływ na zmianę kondycji skóry kobiety. HTZ wpływa też dodatnio na upośledzoną pracę układu moczowo – płciowego. Metoda ta pozwala też skutecznie walczyć ze stanami depresyjnymi i lękowymi oraz z zaburzeniami nerwicowymi. Jest ona również skuteczna w walce z wahaniami nastroju. Niektórzy lekarze uważają również, że HTZ pomaga kobietom w uniknięciu chorób naczyniowo – sercowych a jeśli już takowe wystąpiły, to łagodzi ich przebieg.

Zastosowanie tego typu terapii musi być podjęte przy konsultacji z lekarzem specjalistą. Główne wskazania do tego typu leczenia to:

  • Wiek kobiety: 45 – 50 rok życia
  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego
  • Wyraźne zmiany w psychice
  • Rozwój owłosienia typu męskiego
  • Uderzenia fal gorąca

Panie, które zdecydują się na zastosowanie leczenia hormonalnego, mogą wybrać dowolną, najbardziej odpowiednią do ich potrzeb formę. Do ich dyspozycji są:

  • Tabletki – forma doustna
  • Plastry i żele – forma przezskórna
  • Wstrzyknięcia –forma domięśniowa
  • Implanty – forma podskórna
  • Globulki lub kremy – forma dopochwowa

Najchętniej wybierane przez kobiety są tabletki oraz plastry i żele. Są one łatwe w przyjmowaniu. Na formę domięśniową, kobiety decydują się dość rzadko z racji częstotliwości ich podawania. Z formy dopochwowej chętnie korzystają panie, które cierpią na dość wyraźne objawy ze strony układu moczowo – płciowego.

Mimo, iż terapia ta, pozwala kobiecie skutecznie pozbyć się uciążliwych dla niej objawów menopauzalnych, jak i uporać się z okresem pomenopauzalnym, panie niechętnie ją stosują. Głównym powodem jest wiara w pewne mity, które krążą wokół hormonalnej terapii zastępczej. Kobiety obawiają się, że przybiorą przez jej stosowanie na wadze. Inne uważają, że HTZ może wywołać raka. Jeszcze inne kobiety są przekonane, że HTZ wywołuje niepłodność. Te z pań, które wierzą w te mity, powinny się jak najszybciej ich pozbyć. Dlaczego? ponieważ jak dotąd nie istnieją żadne medyczne wskazania, jakoby któryś z powyższych mitów był prawdziwy. Przesądy te, biorą się przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy jak i edukacji, dotyczącej tego jak wygląda, kogo może dotyczyć i w jaki sposób pojawia się menopauza. Wymienione wcześniej mity na temat HTZ, można śmiało uznać raczej za skutki menopauzy, niż za szkodliwe działanie tego typu terapii.

Metody alternatywne

Prócz opisanej powyżej terapii, istnieją jeszcze tak zwane metody alternatywne. Jedna z nich polega na podawaniu pacjentce preparatów sojowych. Lekarze uzasadniają tego typu rozwiązanie faktem, że soja zawiera fitoestrogeny czyli związki pochodzenia roślinnego o działaniu zbliżonym do estrogenów. W naszym kraju, są one wciąż mało popularne, ale zainteresowanie nimi wciąż wzrasta. Sporą zaletą tego typu preparatów jest fakt, że są one ogólnodostępne oraz wydaje się je bez recepty. Podobną formą terapii jest też odpowiednia dieta, bogata w składniki spożywcze oraz niektóre warzywa, zawierające podobnie jak soja fitoestrogeny. Należą do nich: fasolka szparagowa, bóg, ciecierzyca, soczewica a także otręby i ziarna takich zbóż jak pszenica, jęczmień, owies czy żyto.